Budowa domu – jak to zrobić poprawnie? Poradnik 2021

1966
Budowa domu – jak to zrobić poprawnie? Poradnik 2021
Budowa domu – jak to zrobić poprawnie? Poradnik 2021

Każdy chce uniknąć nieprzewidzianych okoliczności, dodatkowych kosztów czy opóźnień kiedy buduje dom. Na co więc zwrócić uwagę, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący? O tym dowiesz się już za chwilę!

Budowa domu – jak to zrobić poprawnie? Poradnik 2021

Każdy etap budowy domu jest ważny!

Pamiętaj o tym, że warto jest sprawdzać każdy etap pracy twoich wykonawców. Nie chodzi o wytykanie najmniejszych szczegółów, ale problemów, które mogą spowolnić pracę – na przykład nieodpowiednio położony tynk. Prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów budowy pozwoli na szybką i sprawną realizację projektu oraz da nam spokój i pewność, że projekt domu będzie podążał w dobrym kierunku.

Pamiętaj o poprawnym wytyczeniu terenu

Najlepiej powierzyć to zadanie osobie z ekspertyzą odnośnie geodezji, który wybierze odpowiednią metodę wytyczenia fundamentu domu. Zakres prac geodety (w tym wymagane punkty, termin wykonania i koszt) do powinien być też uzgodniony z kierownikiem budowy. Dobrze by było też, aby od razu obszar przeznaczony na garaż i ogród też był wyznaczony. W końcu posiadanie ogrodu to świetny element dopełniający piękna domu. Tutaj również bardzo ważne są umiejętności kierowników budowy, którzy powinni umieć dokładnie określić lokalizację fundamentu budynku, nie mówiąc już o sprawnej komunikacji między tymi dwoma wykonawcami.

Zwróć uwagę na fundamenty!

Prawidłowa konstrukcja zaczyna się od fundamentu i dlatego właśnie fundament ma zasadnicze znaczenie dla całej konstrukcji domu. Ich realizacja jest procesem wieloetapowym i wymaga profesjonalnego przygotowania. Podczas sprawdzania pracy wykonawcy najpierw sprawdź, czy został ułożony dedykowany rurociąg, tak aby można było przeprowadzić instalację spoza budynku. Pamiętaj, że tego procesu nie da się przerwać – należy go zakończyć w ciągu jednego dnia, upewnij się, że został on wykonany poprawnie, zanim wierzchnia warstwa betonu stwardnieje.

Warto jest też po wyschnięciu fundament spryskać dużą ilością wody – zabieg ten zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podkładu. Jeśli Twój dom stoi na mokrym gruncie, warto również rozważyć zainstalowanie rury, która odprowadzi nadmiar wody z obszaru szalunków, tak aby nie gnił i nie powodował problemów dla Twojego domu.

Dywany oraz inne elementy ozdobne zainstaluj na samym końcu

Pamiętaj o tym, że instalowanie elementów takich jak dywany, wykładziny czy firanki powinieneś zostawić na końcu, ponieważ przecież najpierw trzeba zająć się przecież meblami, oraz innymi sprzętami, więc zapewne podwykonawcy będą jeszcze wchodzić do twojego domu – i nikomu raczej nie będzie chciało się ściągać butów. Z tego powodu też pamiętaj o tym, że jeśli już popełniłeś ten błąd i zainstalowałeś wykładzinę – to nic straconego, bo równie dobrze możesz ją przykryć kartonami.

5/5 - (4)