Czym jest cynkowanie?

65

Czy słyszałeś kiedyś o cynkowaniu? Na pewno tak. A czy wiesz na czym to dokładnie polega? Wiele osób nie ma wiedzy na temat tego, czym jest oraz w jaki sposób wykonywane jest cynkowanie. Z tego powodu powstają różnego rodzaju mity i niedomówienia. Cynkowanie to jedna ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia stali przed korozją. Cynkowanie polega na naniesieniu na powierzchnię stali warstwy cynku, która nie wchodzi w reakcje chemiczne i nie utlenia się. Stal zabezpieczona przed korozją metodą cynkowania, może, ale nie musi być malowana. Jeśli pozostajemy przy stali cynkowanej nie malowanej, będzie miała ona kolor srebrzysty z ciemniejszymi lub jaśniejszymi przetarciami. Malowanie proszkowe pozwala natomiast pomalować ocynkowaną stal na dowolny kolor.

Dlaczego stosuje się cynkowanie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – cynkowanie zapobiega powstawaniu korozji, która w perspektywie dłuższego czasu może całkowicie zneutralizować stal. Owszem, jest wiele metod zabezpieczania antykorozyjnego stali, ale cynkowanie jest jedną z najlepszych. Przede wszystkim dlatego, że pozwala zanurzyć dowolny profil w kadzi wypełnionej płynnym cynkiem. Umożliwia to cynkowanie profili zamkniętych, co nie jest realne przy korzystaniu z tradycyjnych metod zabezpieczenia anty korozyjnego.

Jak wykonuje się cynkowanie?

Najpopularniejsza metoda cynkowania polega na zanurzeniu stali w wannie wypełnionej płynnym, rozgrzanym cynkiem. Ta metoda pozwala ocynkować najtrudniej dostępne miejsca, również te wewnątrz profili. Cynkowanie jest powszechnie stosowaną metodą zabezpieczania karoserii samochodowych, ale również bram stalowych, furtek, a także elementów konstrukcji stalowych jak wiaty oraz hale. Czy cynkowanie jest drogie? Cena takiej usługi w dużej mierze zależy od wielkości przedmiotu, który zamierzamy cynkować. W przypadku gabarytów, doliczyć trzeba koszt transportu. Jeśli budujesz coś z profili stalowych i zastanawiasz się czy oddać je do cynkowania, doradzamy by tak zrobić. Nawet jeśli nie przewidziałeś tego w swoim budżecie, to chwilówka bez BIK pozwoli ci zrealizować plan związany z ocynkiem elementów.

5/5 - (3)