Etapy budowania domu – jak to zrobić poprawnie?

2049
Etapy budowania domu – jak to zrobić poprawnie?
Etapy budowania domu – jak to zrobić poprawnie?

Nie można zaprzeczyć, że budowanie wymarzonego domu jest trudnym zadaniem, dlatego warto jest zwracać uwagę na każdy szczegół, oraz dokładnie przypilnować wykonawców. Na co więc zwrócić uwagę, kiedy budujesz swój dom? O tym dowiesz się już za chwilę!

Etapy budowania domu – jak to zrobić poprawnie?

Sprawdź projekt!

Naturalnie tworząc twój wymarzony dom powinieneś zawsze brać pod uwagę to, w jaki sposób twoi wykonawcy wywiązują się z umowy. W dalszym procesie budowy warto sprawdzić prawidłowy sposób montażu drzwi i okien, aby uniknąć nieszczelności i nieregularności, które wyglądają nieestetycznie a dodatkowo mogą obniżyć możliwości trzymania ciepła przez twój dom.

Sam sposób montażu powinien być dostosowany do materiałów użytych do wykonania drzwi i okien, a także konstrukcji i rodzaju ścian. Na koniec upewnijmy się, że drzwi i okna są odpowiednio ocieplone. Najlepiej użyć do tego celu pianki wypełniającej. Nigdy nie powinieneś zlecać wykonania uszczelnień na sztywno, z racji tego, że każdy materiał ma pewien stopień rozszerzalności i nawet niewielkie przesunięcie może sprawić, że twój dom przestanie być szczelny.

Pamiętaj, że strop jest ważnym elementem konstrukcyjnym!

To jeden z elementów domu, który wymaga bezbłędnego wykonania. W przypadku szalunku i podparcia montażowego, zbrojenia stalowego, grubości otuliny, parametrów proporcji mieszanki betonowej, jakości belek i pustaków oraz usytuowania żeber działowych pod każdą ścianą działową – pamiętaj, że wszystko powinno być sprawdzone co najmniej dwa razy, aby strop na pewno został utrzymany – inaczej dom może grozić zawaleniem, a wybudowanie własnego domu kosztuje sporo – więc na pewno nie będziesz chciał go stawiać po raz drugi, prawda? Wylewając sufit należy również zwrócić uwagę na to, czy wykonawcy użyli odpowiedniej ilości betonu.

Pamiętaj o schodach

Jeśli jest to klatka schodowa, sprawdź, czy wysokość i szerokość stopni odpowiadają wymaganiom projektowym. Podczas konstruowania schodów betonowych należy również sprawdzić, czy w szalunkach zastosowano odpowiednie pręty stalowe. Dodatkowo wstrzymaj się z instalacją wykładziny na nich do czasu, aż projekt nie zostanie zrealizowany w stu procentach.

Dach musi być wykonany solidnie!

W przypadku dachów konstrukcja powinna być mocna i odpowiednio połączona. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednią wysokość ściany bocznej. Równie ważnym aspektem jest pokrycie dachu. Należy zwrócić uwagę na wszystkie warstwy: wodoodporne, oddychające, izolujące ciepło i dźwiękochłonne. Aby uniknąć uszkodzeń i nieszczelności konstrukcji dachu, należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie odpływów i rur spustowych w celu skutecznego odwodnienia dachu – w końcu zbierająca się woda może mocno zaszkodzić twojemu domostwu.

5/5 - (4)