Jak urządzić mieszkanie w duchu less waste?

1614

Wiele osób myśli, że ekologia wiąże się z wysiłkiem i wyrzeczeniami. Trzeba zmienić myślenie. Trzeba zacząć od bardziej świadomych zakupów, zmniejszeniu ilości kupowanych rzeczy. Już przy projektowaniu mieszkania możemy zwrócić uwagę na to, że może być bardzo eko bez rezygnacji z wygód czy rozwoju technologii. 

Ekologia- czy to ma sens?

Dziś, już prawie wszystko możemy wsadzić do półki z napisem „ekologia”. Producenci wykorzystują modę na bycie eko i podpinają pod to praktycznie wszystko, zaczynająć na ekologicznych samochodach, a kończąc na bio warzywach i owocach. W sieci możemy znaleźć wiele przykładów promowania produktów, które są opisane jako „eko”, a w rzeczywistości z dbaniem o naturę mają niewiele. Nie mamy więc odpowiedniej wiedzy, co prowadzi do tego, że wolimy wybrać standardowe rozwiązania niż zastanawiać się co jest eko, a co nie. 

Czy można stworzyć ekologiczne wnętrze?

Jeśli wprowadzimy kilka prostych zasad jest to możliwe. Wystarczy poszukać rozwiązań, które są przyjazne dla natury, mają dłuższy cykl życia i są bezpieczne dla użytkownika. 

Jakie powinno być więc ekologiczne mieszkanie?

Przede wszystkim dobrze rozplanowane. Korzystanie ze światła dziennego pomoże zaoszczędzić energie elektryczną, a umieszczenie sypialni w mniej nasłonecznionym miejscu w domu sprawi, że zaoszczędzimy na klimatyzacji. Jeśli blat roboczy umieścimy przy oknie, oszczędzimy oświetlenie w ciągu dnia. 

Warto zadbać o to, by ciemne części mieszkania ( korytarze czy łazienki) miały dostęp do światła dziennego. Do tego możemy wykorzystać okno dachowe czy świetlik w dachu. Długi przedpokój możemy doświetlić przeszklonymi drzwiami. 

Nowoczesne projektowanie wnętrz w domu stawia na bezpieczne materiały, beż związków lotnych, co jest szczególne ważne przy małych dzieciach czy alergikach. 

W ekologicznym domu powinniśmy znaleźć dużo zieleni. Rośliny sprawiają, że czujemy się lepiej i zdrowiej, ale to nie wszystko ! Oczyszczają powietrze, nawilżają powietrze, relaksują. Jeśli jednak nie masz ręki do roślin warto wziąć pod uwagę tzw. domowe zielone ściany, które mają własny system nawadniania a do tego prezentują się fenomenalnie. 

Recykling i życie w duchu dbania o ekologię przestały być modą, a stały się codziennością. Recykling używanych przez nas materiałów wpływa nie tylko na nasze portfele czy środowisko. Daje projektantom całkiem nowe możliwości. Nie warto jednak zmieniać naszego myślenia na siłę, tylko robić małe kroczki i dać sobie czas na zmiany. Jeśli jesteś otwarty na bardziej świadome podejście do życia i chętnie zacząłeś o tym czytać, to już ogromny krok do przodu.

5/5 - (1)