Jak zrobić saunę w domu

29

Być może zastanawiasz się: czy można zrobić saunę DIY w domu? W krajach skandynawskich, takich jak Finlandia, ponad połowa populacji ma w domu saunę. W innych częściach świata nie jest to tak bardzo popularne, ale jest to udogodnienie, którego wielu by pożądało. Jeśli sauna w średniej wielkości domu lub mieszkaniu wydaje się przesadna i droga, jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci, że nie jest to taki szalony pomysł (wystarczy zapytać dowolnego Fina). Poza tym, czy naprawdę możesz wycenić swoje zdrowie i zdrowie psychiczne? Dziesięcio- do 15-minutowe sesje w tradycyjnej saunie opalanej drewnem wyzwalają krążenie krwi i uwalniają endorfiny, które poprawiają zarówno zdrowie serca, jak i psychikę. Nie będziemy jednak zanudzać Cię statystykami dotyczącymi korzyści z saunowania, tylko nauczymy Cię krok po kroku, jak zbudować saunę, abyś sam mógł zobaczyć wszystkie korzyści. Oczywiście sauny nie zalecamy budować jeśli masz mieszkanie, które wynajmujesz jako tanie kwatery pracownicze bo to wtedy po prostu nie ma sensu.

Zrób sam swoją suchą saunę

Istnieje sześć rodzajów saun. Masz sauny opalane drewnem, sauny ogrzewane elektrycznie, produkowane sauny, sauny dymne, łaźnie parowe i sauny na podczerwień. Największą różnicą między wszystkimi tymi opcjami jest źródło ciepła. Tradycyjne fińskie sauny używają pieców opalanych drewnem, chociaż teraz grzejniki elektryczne naśladują to ogrzewanie. 

Te dwie opcje to rodzaje „sauny suchej” i w przeciwieństwie do łaźni parowych lub innych bardziej nowoczesnych odmian nie wymagają instalacji hydraulicznej. Jeśli zdecydujesz się na opcję pieca opalanego drewnem, nie będzie on również wymagał źródła zasilania. Wszystko to oznacza, że ​​sauny suche można ustawić praktycznie wszędzie — w rogu łazienki lub sypialni gościnnej, garażu, na podwórku — i można je zbudować tak małe, jak 4m2. Chociaż sauna zewnętrzna jest bardziej tradycyjna (i jest eleganckim dodatkiem do podwórka), zbudowanie sauny w domu naprawdę nie jest tak uciążliwe, jak się wydaje. 

Zestawy do sauny do samodzielnego montażu lub wstępnie przycięte pakiety są całkowicie legalne i idealne dla początkujących, więc zapoznaj się z niektórymi z tych opcji, jeśli nie chcesz budować niestandardowej sauny całkowicie od zera. Zestaw będzie zawierał wszystkie materiały wewnętrzne, ale będziesz odpowiedzialny za obramowanie ścian i sufitu za pomocą słupków i materiału zewnętrznego. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zrobić to sam, czy użyjesz domowego zestawu do sauny, gdy będziesz gotowy do zbudowania go, wykonaj następujące kroki:

Wybierz lokalizację

– Zbierz materiały budowlane

– Wybierz źródło ciepła

– Wybierz wykończenia wnętrz

Aby uzyskać pełne korzyści zdrowotne płynące z gorącego pokoju, należy przestrzegać rytuału i techniki. Pamiętaj o prysznicu przed skorzystaniu z sauny oraz o tym, że powinno się zacząć o 15 minutowych sesji, a po sesji ochłodzenie pod prysznicem lub w jeziorze ( ja prawdziwi Fini).

5/5 - (1)