Remont i przebudowa – o czym pamiętać podczas wprowadzania zmian w naszym mieszkaniu?

3904
People renovating the house concept

Najprawdopodobniej każdy życiu chociaż raz uczestniczył w remoncie mieszkania. Najpewniej doświadczył tego więcej niż raz, ponieważ remont jest czynnością rutynową, powtarzaną co jakiś czas w celu zachowania czystości i świeżości naszego mieszkania. Oprócz tych czynników można również wymienić zmianę trendów i upodobań. Mieszkanie które było dekorowane 10 lat temu z pewnością już się zestarzało i wymaga wprowadzenia elementów z obecnego standardu. 

Usługa czy własna praca?

W zależności od tego jakie zmiany planujemy wprowadzić w nasze mieszkanie powinniśmy się zastanowić nad opłacalnością tej operacji i nad tym czy jesteśmy w stanie zrobić to sami czy jesteśmy zmuszeni skorzystać z usługi specjalisty. Proste prace remontowe jak malowanie czy  zmiana mebli wolnostojących to zadania których możemy bez wątpienia podjąć się samodzielnie. Oczywiście wszystko zależy od tego na jakim poziomie żyjemy, osoby bardzo zamożne, najprawdopodobniej, nawet do najprostszych prac wynajmą specjalistę i będą woleli zapłacić za usługę zamiast samemu się z tym męczyć. W sytuacji kiedy nie chcemy wydawać pieniędzy i widzimy możliwość wykonania pracy samodzielnie, jednocześnie oszczędzając trochę pieniędzy, powinniśmy podjąć się zadania. Inaczej wygląda to w sytuacji kiedy remont nie ogranicza się do odświeżenia koloru ścian i złożenia kilku mebli. Jeśli w planach mamy poważniejsze prace remontowe takie jak wymiana posadzki, położenie kafli na ścianach, przebudowa wymagająca zajrzenia w plany budowlane i wymagająca wiedzy z zakresu konstrukcyjnego, zdecydowanie powinniśmy skorzystać z usług specjalisty. O ile jeszcze możemy podjąć się próby położenia paneli, to pociągniecie instalacji elektrycznej i wodnej pod nową zmywarkę może nas przerosnąć. Taka operacja nie dość, że najprawdopodobniej skończy się niepowodzeniem i potrzebą wezwania specjalisty, to może jeszcze doprowadzić do wypadku w którym ucierpi nasze zdrowie. 

Jak samodzielnie wykonać proste prace?

Zacznij od planowania. Rozpisz zakres prac, potrzebne materiały i narzędzia. Z tą listą udaj się do sklepu budowlanego i skorzystaj z pomocy doradcy jeśli nie jesteś pewien jaki produkt będzie najbardziej odpowiedni. Jeśli masz już potrzebne materiały i narzędzia możesz zacząć wykonywać prace remontowe. Pamiętaj o zachowaniu zasad BHP aby praca była bezpieczna. Jeśli czegoś nie wiesz zajrzyj w internet, to ogromna skarbnica wiedzy w której znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

5/5 - (5)