Remont w okresie zimowym – czy warto?

92
Remont w okresie zimowym – czy warto?
Remont w okresie zimowym – czy warto?

Ludzie, którzy niechętnie przeprowadzają remonty lub nie załatwili wcześniej swoich remontów, teraz żałują, ponieważ bestia ze wschodu znowu wraca. Jak więc sprawdzić, czy dom zimą wymaga remontu?

Remont w okresie zimowym – czy warto?

Sprawdź górne partie swojego domu

Jeśli to możliwe, warto jest zacząć od ocieplenia strychu. Powinniśmy też regularnie sprawdzać tą okolicę domu pod kątem gromadzenia się wilgoci, bo może to oznaczać, że może wystąpić wyciek, który może spowodować uszkodzenie gdzieś (czy to na dachu), czy na strychu, a koszt naprawy dachu jest naprawdę wysoki, dlatego najlepiej jest temu w porę zapobiec. Sprawdzenie stanu dachu może wydawać się ryzykowne, ale warto to zrobić raz w roku. Jeśli jednak obawiasz się wysokości, to warto powierzyć ją profesjonaliście, a jeśli wszystko jest w porządku i nie musimy dokonywać żadnych zmian na dachu, ekspert udzieli nam takiej odpowiedzi.

Oczywiście rów odwadniający (popularnie nazywany rynną) na dachu to jeden z największych problemów właścicieli domu. Niestety, odpływy należy regularnie czyścić i sprawdzać, czy nie ma w nich dziur. W przypadku uszkodzonych rur warto je wymienić – przeważnie nie są drogie, zwłaszcza jeśli mamy je wykonane z elementów plastikowych – jeśli są z cegły to gorzej – to koszt jest wyższy i wymaga uwagi fachowców.

Piwnicę również wypada sprawdzić

Najlepszym lekarstwem jest profilaktyka, bo jeśli nie sprawdzimy stanu piwnicy, może pojawić się pleśń, grzyby lub inne dokuczliwe choroby, co oznacza, że fundament Twojego domu jest zagrożony. Warto pamiętać, że po przerwach w dostawie ,,zimy” – lód i śnieg częściowo się topią, a fundament może pęknąć, ponieważ lód może nawet zmiażdżyć beton i uszkodzić stalowe pręty, co może spowodować przechylenie, a nawet zawalenie się domu. Dlatego konieczne jest sprawdzenie fundamentu po obu stronach, aby wyeliminować wady na czas, zanim staną się naprawdę drogie.

Sprawdź ściany swojego domu!

Oczywiście, jeśli Twój dom jest murowany, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak zdecydujesz się ocieplić dom lub położyć ścianę zewnętrzną, należy od czasu do czasu sprawdzać, czy prace zostały wykonane prawidłowo i czy coś nie spadło na ścianę zewnętrzną. Bardzo łatwo to sprawdzić, bo obok oceny wizualnej można też dotknąć elewacji i zjeżdżalni, żeby sprawdzić, czy przypadkowo nie spadła.

5/5 - (3)