Decyzja o rozpoczęciu budowy domu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Brakiem czasu na odpoczynek, miło spędzony czas z rodziną. Czy warto ? Czego się nie robi dla spełnienia marzeń. Oczywiście warto w tym całym „szaleństwie” znaleźć czas dla najbliższych oraz odrobinę relaksu, na który zaoszczędzimy wykonując proste prace samemu lub z pomocą najbliższych, znajomych.
Jak zaoszczędzić
- Zajmijmy się projektem, tzn. poszukajmy projektów gotowych, opinii, wad, zalet. Skoro projekty są gotowe, to możemy być prawie pewni, że znajdziemy kogoś w pobliżu z naszym wymarzonym domem. Dzięki czemu możemy zobaczyć dom na żywo, podpytać ludzi o zalety ich domu, jak się mieszka, co by zmienili. Zwykłą rozmową i sprawdzeniem domu na żywo – możemy zaoszczędzić kilka tysięcy. Jeśli mamy projekt gotowy, a chcemy nanieść na niego kilka swoich pomysłów, pobieramy projekt i idziemy po poradę do architekta. Pierwsze pieniądze zaoszczędzone. Projekt gotowy.
- Dokumentacja – spróbujmy wypełnić dokumenty samemu, to nic trudnego, trzeba trochę poświęcić czasu, poczytać, podzwonić. Jednak nie są to rzeczy nie do wykonania. Wszystko można załatwić. Będziemy potrzebowali tylko trochę cierpliwości i czasu.
- Pierwszy etap – fundamenty
Skoro formalności za nami – zaczynamy budować! Troszkę chęci, umiejętności i budujemy. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, poszukajmy w okolicy osoby, która może jest już na emeryturze albo ma trochę więcej wolnego czasu i zna się na budowlance. Będzie to osoba niezbędna nam na budowie. Dzięki temu możemy zawsze zapytać czy robimy wszystko w sposób prawidłowy. Warto zapoznać się z krótkimi instrukcjami video, które pokazują krok po kroku jak przejść poszczególne etapy.
Pamiętajmy, że mamy kierownika budowy, którego możemy podpytać po każdym etapie czy wszystko jest w porządku. W końcu będzie to odbierał – powinno Mu również zależeć. Znajdźmy kierownika, który będzie aktywnie uczestniczył w budowie, podpowie, wysłucha, doradzi.
- Drugi etap – murowanie, stropy (dom piętrowy)
Warto na tym etapie zorganizować min. 1 murarza, z którym wymurujemy ściany w sposób prawidłowy i bezpieczny. Tak, bezpieczeństwo to podstawa, dom ma nam służyć na lata. Wymurujemy parter, zrobimy rdzenie – ruszamy dalej!
Strop – tutaj potrzebujemy specjalistycznego sprzętu(belki, szalunek). Oczywiście możemy wykonać wszystko sami, jednak warto poszukać w okolicy czy nie można od kogoś wypożyczyć. Znowu udajemy się do poradników i jeśli czujemy się na siłach, działamy ! Pamiętajmy, że warto na każdym etapie mieć przynajmniej jedną osobę, która zna się na budowlance i pomoże nam z różnymi problemami. Na pewno je napotkamy.
Na koniec – ocena kierownika i budujemy dalej !
- Ostatnim etapem jest – dach.
Praca na wysokościach nie jest dla każdego, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach – poprośmy profesjonalistów. Już tyle zrobiliśmy sami, że możemy z oszczędności wyciągnąć pieniążki i poszukać firmy bądź ludzi, którzy nam pomogą lub zrobią to za nas.
Wymarzony dom
Pamiętajmy, że nasz dom tworzą ludzie. Dlatego jeśli przetrwaliśmy budowę, bez rozwodu – nasza rodzina jest zcementowana. Podobnie jak dom. Dlatego cieszmy się nim i nie zwracajmy uwagi na małe niedociągnięcia. Odpocznijmy i delektujmy się mieszkaniem.