Wybieramy ogrzewanie do domu. Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

1201

Jeśli myślisz o budowie własnego domu, to na pewno po głowie chodzi Ci milion spraw. Jedną z nich jest na pewno ogrzewanie. Wybór mamy ogromny, jednak my podpowiemy Ci, co jest najkorzystniejsze. Przeczytaj nasz poradnik budowlany do samego końca.

System mieszany

Jeśli do tej pory swój dom/mieszkanie ogrzewałeś przy pomocy kaloryferów możesz mieć wątpliwości co do ogrzewania podłogowego. W opinii publicznej powtarzanych jest wiele mitów na temat podłogówki, taki jak wolne nagrzewanie podłogi, unoszący się wiecznie kurz czy większe ryzyko alergii. W pomieszczeniach użytkowanych przez wszystkich można by to jeszcze jakoś przeżyć, jednak jeśli chodzi o sypialnie czy pokoje dzieci chcemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy ani sobie, ani im. Mając kaloryfer możemy szybko zwiększyć bądź zmniejszyć temperaturę przy pomocy pokrętła. Trzeba też dodać, że jeśli zdecydowalibyśmy się na ogrzewanie podłogowe, mamy mniejszy wybór materiałów na podłogę.

Gdzie w takim przypadku najlepiej zamontować grzejniki?

  • W sypialni
  • w łazience (idealnie się sprawdzi do suszenia ręczników)
  • w pralni (do podsuszania ubrań)
  • w kotłowni  (do podsuszania mokrych butów, czy szmat)

Jakie są wady ogrzewania mieszanego?

  • Grzejniki grzeją przede wszystkim w jednym miejscu
  • woda w grzejnika często hałasuje
  • ładne grzejniki są drogie
  • pojawia się różnica temperatur

No to grzejnik czy podłogówka?

Ci, co korzystają z ogrzewania podłogowego wiedzą jak przyjemna dla stóp jest ciepła podłoga (szczególnie w miesiące grzewcze). Jednak podłogówkę trzeba zaplanować już na etapie projektu. Ważne jest, żeby wiedzieć mniej więcej gdzie będą stały meble kuchenne czy kanapa. Kurz nie jest problemem tylko i wyłącznie takiego systemu. Chcąc się go pozbyć trzeba po prostu regularnie sprzątać. Jeśli martwisz się, że sam system ogrzewania jest nie do ogarnięcia- spokojnie. Jest to bardzo instynktowne i łatwe do nauki. Marzy Ci się w domu drewniana podłoga i dlatego nie chcesz ogrzewania podłogowego? To również jeden z wielu mitów. Jeśli wybierzesz odpowiednie drewno i grubość desek ogrzewanie będzie współgrać. Warto to jednak przedyskutować z kimś, kto się zna na temacie. Ogrzewanie podłogowe wychodzi dużo taniej w użytkowanie od klasycznych grzejników.

Podsumujmy

Jeśli zależy wam na grzejnikach to ok. Ale zainstalujcie je w łazience i kotłowni ( w zupełności wystarczą elektryczne modele). W innych pomieszczeniach fantastycznie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Jest wystarczające, niskobudżetowe i można powiedzieć, że niewidzialne. Dlatego bez problemu wkomponuje się w każdą przestrzeń (czego o grzejnikach powiedzieć nie możemy).

5/5 - (1)