Dbanie o ogród może być bardzo czasochłonnym zajęciem, szczególnie kiedy aktualny projekt twojego ogrodu ci się nie podoba. Jak więc całkowicie zmienić wygląd swojego ogrodu, i zrobić to mądrze? O tym dowiesz się już za chwilę!

Zaplanuj swoje działania
Podstawą każdego ogrodu jest wygląd – w końcu tylko najbogatszych stać na wymyślne ogrody, a te nie pełnią żadnej innej funkcji niż upiększanie okolicy. Zaplanuj, aby każdy element ogrodu był łatwy w użytkowaniu, a konserwacja i utrzymanie nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu. Najlepiej wziąć kartkę papieru i narysować na niej, jak to ma wyglądać, w końcu nie musi to być dzieło sztuki, bo będziesz to i tak wielokrotnie poprawiać. Najpierw utwórz szkic ogrodu i dodawaj do niego nowe elementy, aż do uzyskania pożądanego efektu.
W swoim planie ogrodu musisz najpierw oznaczyć wszystkie trwałe obiekty – dom, garaże, ścieżki ogrodowe, etc. Pomyśl o tym, co chcesz mieć w swoim ogrodzie – na przykład, czy chcesz uprawiać dynie, czy po prostu chcesz mieć kwiaty. Poszukując inspiracji, odwiedź inne ogrody, parki. Szybko odkryjesz odpowiednie rozwiązania i znajdziesz błędy, których można łatwo uniknąć w przyszłości.
Twój własny ogród powinien być zintegrowany z domem, dlatego projektując ogród powinniśmy wziąć to pod uwagę. Idealnie, wszystko powinno ze sobą współgrać, więc traktuj swój ogród jak zewnętrzną część domu. Jeśli chcesz umieścić kamienie w ogrodzie, wybierz materiał, który pasuje do materiału domu, na przykład materiał podobny do tynku. Jeśli to możliwe, wybierz meble ogrodowe, aby taras i dom wyglądały harmonijnie.
Po wykonaniu projektu ogrodu – czas na przygotowanie terenu
Najlepiej zacząć od wykopania ziemi i ostrożnego usunięcia chwastów i korzeni z krzewów i drzew, które nie są już potrzebne. Jeśli jednak twoja działka jest duża i jest na niej dużo chwastów, możesz spryskać ją herbicydem. Pamiętaj też, aby zmierzyć wartość pH. Do pomiaru można użyć chemicznego lub elektronicznego miernika pH. Większość roślin dobrze rośnie na glebach słabo kwaśnych lub obojętnych (pH 6-7). Jeśli pH jest niskie (zdarza się to często, a na działce są ślady mchu i skrzypu), glebę należy użyć kredą, a jeśli pH jest zbyt wysokie, warto jest dodać kwaśny torf. Gleba też potrzebuje próchnicy. Zawiera minerały potrzebne roślinom, wchłania wilgoć, wypełnia glebę i zwiększa w niej ilość powietrza. Możesz też również użyć wieloskładnikowych nawozów mineralnych, aby wiosną dostarczyć do gleby odpowiednie składniki odżywcze.