Jak urządzić taras w ogrodzie?

2180

Nie ma nic przyjemniejszego niż letnie popołudnie spędzone w ogrodzie. Relaks z ulubioną książką i kubkiem mrożonej kawy wśród pachnących roślin to połączenie idealne. Podziwianie kwitnących kwiatów wynagradza długie godziny spędzone wśród rabat. Jak sprawić, aby taras w ogrodzie stał się miejscem idealnym zarówno na samotny wypoczynek, jak i grilla w gronie najbliższych? 

Płytki, drewno czy kamień?

Każde z rozwiązań ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Płytki są przede wszystkim łatwe i wygodne w utrzymaniu, jednak ich minusem jest szybkie nagrzewanie się. Aby cieszyć się tarasem z kamienia powinniśmy pamiętać o jego zaimpregnowaniu. W innym przypadku płytki mogą zmienić swój kolor. W ostatnim czasie popularne stały się tarasy drewniane. W przeciwieństwie do tarasu z klasycznych płytek bez obaw można przechadzać się po nich boso. Drewno nadaje wyjątkowego, przytulnego klimatu, który można dodatkowo podkreślić odpowiednim wystrojem. Pielęgnacja tego rodzaju tarasu jest nieco bardziej wymagająca. Co najmniej raz w roku niezbędne jest dokładne czyszczenie i zastosowanie odpowiedniego preparatu.

Jakie meble wybrać?

Podstawowym kryterium jakim powinniśmy się kierować jest materiał. Meble tarasowe są stale narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak np. wilgoć, wysokie temperatury czy długotrwały kontakt ze słońcem. Technorattan i aluminium to jedne z najchętniej wykorzystywanych przez producentów materiałów. Takie meble mogą stać na tarasie cały rok, dzięki czemu nie musisz martwić się o miejsce na ich przechowywanie poza sezonem. Wartym uwagi rozwiązaniem jest popularny w ostatnim czasie fotel w formie wiszącego kokonu. Oprócz wygody z pewnością w ciekawy sposób dopełni wystrój i zapewni atrakcję dla najmłodszych. Warto wybierać kolory nawiązujące do wnętrza domu, dzięki czemu taras stanie się jego przytulnym przedłużeniem. Nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym zmieści się cała rodzina, a niezastąpiony klimat utworzą po zmroku lampiony lub świece. 

Co z roślinami?

Roślinne kompozycje w donicach nawiązujących do mebli to doskonały wybór. Wybierając kwiaty powinniśmy wziąć pod uwagę warunki jakie panują na naszym tarasie. Dobrze nasłonecznione miejsce będzie idealne dla aksamitki, begonia natomiast świetnie poradzi sobie w cieniu. Zapach kwitnącej od czerwca do września maciejki z pewnością umili chwile spędzone na tarasie. Jeśli zależy nam na roślinach całorocznych powinniśmy wziąć pod uwagę np. bluszcz, trzmielinę czy barwinek pospolity. Świetnym rozwiązaniem są także makramy, czyli wiszące kwietniki ze sznurków. 

Podsumowanie

Nowoczesny, kamienny taras ze szklanym stołem czy też przytulne drewno w połączeniu z miękkimi poduszkami? Opcji jest naprawdę mnóstwo, a przy wyborze ogranicza nas jedynie nasza fantazja. Wystarczy dobry pomysł i trochę pracy, a taras może stać się naprawdę wyjątkowym miejscem w naszym domu. 

5/5 - (3)