Jak sprawić, aby twój ogród przetrwał zimę?

68
Jak sprawić, aby twój ogród przetrwał zimę?
Jak sprawić, aby twój ogród przetrwał zimę?

Zmienna pogoda bardzo mocno zagraża życiu twojego ogrodu. Ciężko jest przecież nie przewidzieć tego, że jeśli zima będzie zmienna, to i na wiosnę kwiaty będą naprawdę liche – jak więc sprawić, aby twój ogród przetrwał zimę?

Jak sprawić, aby twój ogród przetrwał zimę?

Co niszczy rośliny?

Naprzemiennie niska i wysoka temperatura nie sprzyjają wzrostowi roślin, dlatego że większość roślin ogrodniczych zimą przechodzi w stan głębokiego snu, ale gdy wiatr nie jest silny, słońce się nie nagrzewa ziemi – a później jest na odwrót, to rośliny zwariują. Taki stan rzeczy może to spowodować śmierć roślin, ponieważ dodatnia temperatura nagle zmienia się do -15 ° C, a później wraca – nawet i ludzie powoli zaczynają denerwować się takim stanem rzeczy, czyż nie?

Problemy ze zmiennymi temperaturami

Kiedy zima jest czasami bardzo ciepła, a następnie zaraz znowu lodowata, to stan tych uśpionych roślin pogarsza się. Większość roślin uprawianych w naszym ogrodzie stara się przygotować do tego, aby przeżyć zimę a następnie zakwitnąć w okresie wiosennym. Jednakże kiedy wiosny jest więcej niż zimy, ich cykl życiowy jest zakłócony i pojawia się chaos, bo z jednej strony temperatura jest dodatnia, ale z drugiej strony słońce nie wystarcza na to, aby zakwitnąć i dzień nadal jest krótki, więc roślinność nie wie, co robić.

W najgorszym przypadku zimą rośliny przykrywa się ciepłą ściółką. Oczywiście należy to robić z umiarem, w przeciwnym razie, gdy nadejdzie stopienie, grzyb może rozwinąć się w okolicach rośliny i ją zabić. Dotyczy to zwłaszcza roślin zimozielonych, które rosną przez cały rok. Zimą ich proces życiowy zwalnia, ale na skutek transpiracji woda w tkance nadal krąży, a następnie wyparowuje z zielonych liści.

Jeśli rośliny nie mogą nadrobić swoich niedoborów z powodu braku wody lub zamarznięcia wody w podłożu, uschną. Zjawisku temu sprzyjają ciepła i sucha pogoda oraz suchy wiatr, więc rośliny wiecznie zielone mogą nie przetrwać zmiennej zimy.

Jak uchronić swój ogród przed zmienną zimą

Jeśli zależy ci naprawdę mocno na tym, abyś mógł uchronić swój ogród przed tą zimą, to najlepszym wyjściem na to będzie albo postawienie szklarni, lub też okrycie swojego całego ogrodu plandeką, która przepuszcza tylko najdrobniejsze cząsteczki. W ten sposób zredukujesz w jakimś stopniu szansę na to, że zimne powietrze – a następnie ciepłe zrobi ci prawdziwą rewolucję w ogrodzie.

5/5 - (3)