Pszczoły są bardzo pożyteczne. Coraz bardziej staramy się być świadomi i postępować tak, by im nie zaszkodzić. Same od siebie nie atakują, niestety ich populacja stale się zmniejsza. Wymagają więc wsparcia, ponieważ brak pszczół może mieć tragiczne konsekwencje dla ludzkości.
Pszczoły – co powinniśmy o nich wiedzieć?
Są niewielkimi owadami błonkoskrzydłymi. Mają od 7 do 18 mm długości. Pomimo, że kojarzymy je z żółto-czarnymi pasami, to mogą mieć różne zabarwienie- od czarnego, to żółtopomarańczowego. W przeciwieństwie do os pszczoły są łagodne. Zarówno larwy pszczół jak i same pszczoły żywią się nektarem z roślin. Kiedy pszczoły pobierają nektar, w tym samym czasie rośliny zostają zapylone, a dzięki temu tworzą się owoce. Dzięki tym owadom zawdzięczamy aż 1/3 całości żywności na świecie!
Jak pomóc przetrwać pszczołom w ogrodzie?
Wiemy już jak ważne są pszczoły z punktu widzenia ludzi, jednak ich przyszłość w dalszym ciągu jest niepewna. Liczba pszczół na całym świecie maleje już od ponad 60 lat. Wpływ na to mają:
- niedobory składników odżywczych
- choroby i pasożyty pszczół
- intensyfikacja rolnictwa
- stosowanie silnych środków chemicznych
- likwidacja nieużytków, kwitnących łąk oraz coraz mniejsza liczba ogrodów przydomowych
W związku z powyższym pszczołom najzwyczajniej w świecie brakuje pożywienia i ochrony.
Rośliny, które pomagają pszczołom
Aby pomóc pszczołom się rozrodzić warto zasadzić w swoim ogrodzie rośliny, które będą je wspierały. Ważne jest by sadzić miododajne rośliny, które oprócz koloru mają również piękny zapach przyciągający owady. W ogródku domowym sprawdzą się takie kwiaty jak lilie, róże, fiołki, dalie, orliki, krokusy czy rozchodniki. Przydadzą się również takie krzewy jak berberys czy ligustr. Dobrym pomysłem będą też krzewy i drzewka owocowe, np. porzeczki, borówki, grusze, jabłonie, wiśnie, z których korzystają nie tylko ludzie ale i owady. Pszczoły będą się cieszyły również z ziół takich jak szałwia, melisa, bazylia czy mięta oraz lawenda. Większość wymienionych kwiatów czy ziół możemy hodować na naszym balkonie, nawet jak mieszkamy w bloku.
Fajnym pomysłem jest stworzenie miejsca, z którego pszczoły będą mogły pić, tzw poidła. Potrzebny będzie niewielki płaski pojemniczek, który wypełniony będzie wodą i kamyczkami. Na kamyczkach będą siadały sobie owady. W sklepach możemy znaleźć gotowe domki dla owadów, które będą bezpiecznym schronieniem dla naszych małych przyjaciół. Unikajmy używania środków chemicznych, takich jak na mszyce. Taka chemia truje nie tylko szkodniki, ale również inne owady, które są dla nas bardzo pożyteczne.
Źródło: wszystko o ogrodzie